“Milión detí sa modlí ruženec”

Rekordná účasť, napriek hackerskému útoku na webovú stránku
Rodičia, učitelia, kňazi, katechéti, no najmä deti zo 136 krajín sveta na každom kontinente odpovedali na výzvu Svätého Otca zapojiť sa do každoročnej kampane Milión detí sa modlí ruženec. Túto iniciatívu organizovala pápežská nadácia ACN – Pomoc trpiacej Cirkvi 18. a 19. októbra 2020. „Tento ročník zaznamenal rekordnú účasť detí od začiatku kampane v roku 2005,“ uviedol otec Martin Barta, duchovný asistent nadácie ACN.

“V PRVEJ TROJICI BOLO POĽSKO, MEXIKO A SLOVENSKO”.

Podľa informácií, ktoré poskytli národné kancelárie ACN na celom svete, Poľsko a Mexiko boli krajinami s najväčším počtom prihlásených. Za nimi nasledovali Slovensko, India a Filipíny. Cieľom kampane je modliť sa za pokoj a jednotu na celom svete. To bol tiež najsilnejší úmysel modlitieb detí v Maiduguri na severovýchode Nigérie. Tento región zaznamenal v posledných rokoch nesmierne krvavé a bolestivé prenasledovanie zo strany islamistických teroristov z Boko Haram. Počas modlitby za ukončenie násilia a prenasledovania deti ukazovali svoje kresby a osobné prosby.

MODLÍME SA ZA VŠETKÝCH TRPIACICH A PRENASLEDOVANÝCH

Tento úmysel zdieľalo aj 517 detí v Arménsku, ktoré prednedávnom čelilo vojenskému konfliktu a do dnes trpí násilím a strachom. Deti sa modlili aj v Minsku, hlavnom meste Bieloruska, ktoré zažíva násilie a nepokoje. Arcibiskup Tadeusz Kondrusiewicz, tamojší prímas katolíckej Cirkvi, vtedy nemohol vstúpiť do krajiny a preto sa nemohol zúčastniť modlitieb osobne. K deťom sa však pripojil prostredníctvom internetu.

DETI CHCÚ POKOJ A MIER PRE CELÝ SVET

Veľká skupina detí z Ninivských planín v Iraku sa zhromaždila pred sochou Panny Márie v meste Telskuf. Modlili sa za mier na celom svete, za trpiacich, ale aj za ukončenie pandémie koronavírusu. Na druhom konci sveta v kláštore albertínskych mníchov v Nikarague sa pridali k modlitbe aj mnísi, ktorých predstavený zomrel krátko pred tým na Covid-19. Kvôli pandemickej situácii v mnohých krajinách sa deti nemohli stretnúť osobne na spoločnej modlitbe. Mnohé z nich sa preto modlili doma, či v malých skupinkách vonku. „Dostali som krásne videá detí z Bejrútu v Libanone, alebo z Venezuely, ako sa doma modlia spolu s rodičmi“ povedal otec Martin Barta.

DO ÚMYSLOV RUŽENCA BOLI ZAHRNUTÍ AJ TRPIACI NA COVID-19

Stovky škôl v Španielsku, Veľkej Británii, či na Slovensku sa zapojili do celosvetovej modlitby. Deti v diecéznej škola v juhokórejskom Soule sa však modlili až 22. októbra, keďže dovtedy mali lock-down. Jedným z najkrajších momentov bola modlitba detí pred mariánskou svätyňou vo Fatime v Portugalsku. Živý prenos videlo prostredníctvom rôznych kanálov množstvo ľudí, ktorí sa tak mohli duchovne zjednotiť s modlitbou detí.
„Dostali sme množstvo svedectiev z každého svetadielu a veľmi tešíme z takejto hojnej účasti. Kampaň je naozaj veľkým duchovným „úspechom“ a šíri sa po celom svete aj nezávisle od nás, čo vidíme aj na sociálnych sieťach a v rôznych médiách. Veľmi sa tešíme, že ľudia z vlastnej iniciatívy pozývajú farnosti, diecézy, spoločenstvá, príbuzných, či známych, aby sa zapojili do tejto celosvetovej modlitebnej iniciatívy,“ uzatvára otec Martin Barta.