"MILION DZIECI MODLI SIĘ NA RÓŻAŃCU"

Rekordowa liczba uczestników pomimo cyberataku na stronę internetową
Odpowiadając na apel papieża Franciszka, zachęcający wszystkie dzieci do włączenia się w tę inicjatywę, 18 i 19 października 2020 r. najmłodsi z 136 krajów ze wszystkich kontynentów wzięli udział w dorocznym wydarzeniu modlitewnym “Milion dzieci modli się na różańcu”, organizowanym przez międzynarodowe Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie (ACN International). “Tegoroczna liczba uczestników stanowi historyczny rekord od początku inicjatywy w 2005 roku” – powiedział w podsumowaniu kampanii ks. Martin Barta, asystent duchowy ACN International.

“TEGOROCZNA LICZBA UCZESTNIKÓW STANOWI HISTORYCZNY REKORD”.

Według informacji otrzymanych przez PKWP, dwoma krajami, w których odzew był największy, były Polska i Meksyk. Za nimi uplasowały się Słowacja, Indie i Filipiny. Główną ideą kampanii jest modlitwa o pokój i jedność na całym świecie. Właśnie o to przede wszystkim prosiły dzieci z Maiduguri w północno-wschodniej Nigerii, regionie, który bardzo ucierpiał w wyniku ataków Boko Haram. Modlące się dzieci trzymały plakaty i rysunki z ich własnym przesłaniem; modliły się w intencji o zaprzestanie przemocy i za prześladowanych chrześcijan.

MODLITWA ZA WSZYSTKICH PRZEŚLADOWANYCH CHRZEŚCIJAN

Tę samą intencję zanosiło w swej modlitwie 517 dzieci, które dołączyły do naszej akcji w Armenii, kraju znajdującego się wówczas w stanie wojny. Także w Mińsku, stolicy Białorusi, kraju od tygodni rozdartym przemocą, przyłączono się do modlitwy o pokój i jedność, jak przekazał nam arcybiskup Tadeusz Kondrusiewicz. Przebywał on wówczas na wygnaniu i mógł wziąć udział w modlitwie tylko przez Internet, ponieważ nie pozwalano mu wrócić do swojego kraju.

DZIECI PRZYŁĄCZYŁY SIĘ DO OGÓLNOŚWIATOWEJ MODLITWY O POKÓJ I JEDNOŚĆ

Również w Dolinie Niniwy (Irak) przed figurą Matki Boskiej w Telskuf zebrała się grupa dzieci, aby odmawiać różaniec w intencji pokoju na świecie oraz za wszystkich tych, którzy cierpią i o zakończenie pandemii. Modlitwa w intencji cierpiących z powodu pandemii płynęła także z Nikaragui, z klasztoru Albertynów (mnichów kontemplacyjnych) z Esteli w północno-zachodniej części kraju, gdzie kilka tygodni wcześniej na COVID-19 zmarł założyciel tego zgromadzenia. Modlono się tu „za wszystkich zarażonych koronawirusem i o zdrowie wszystkich ludzi”. „Z powodu pandemii, która dotyka tak wielu z nas, dzieci w niektórych krajach nie mogły zebrać się w dużych grupach, więc modliły się w rodzinach; widzieliśmy piękne filmy z dziećmi z Bejrutu w Libanie czy z Carúpano w Wenezueli, gdzie dzieci modliły się w swoich domach” – relacjonował ks. Martin.

CIERPIENIE OFIAR PANDEMII BYŁO JEDNĄ Z INTENCJI RÓŻAŃCA

W inicjatywę modlitewną włączyły się setki szkół w Europie – z Hiszpanii, Wielkiej Brytanii czy Słowacji. Z kolei w Korei Południowej dzieci ze szkoły diecezjalnej w Seulu włączyły się do modlitwy 22-go października, ponieważ wcześniej nie było to możliwe z powodu rządowych restrykcji związanych z ochroną zdrowia. Jednym z najbardziej symbolicznych momentów kampanii była modlitwa różańcowa dzieci w sanktuarium w Fatimie w Portugalii. Dzięki transmisji na żywo w różnych kanałach katolickich, tysiące wiernych na całym świecie mogło duchowo włączyć się w modlitwę.

„Wiele osób od lat otrzymuje materiały PKWP za pośrednictwem poczty lub innych dystrybutorów w swoich krajach, szczególnie w Afryce, ponieważ nie mają łatwego dostępu do Internetu. W tym roku po raz pierwszy uruchomiliśmy rejestrację uczestników za pomocą strony internetowej. Inicjatywa ta okazała się prawdziwym sukcesem; zaczęła żyć własnym życiem i dzięki portalom społecznościowym zobaczyliśmy, jak wiele osób zostało zaproszonych przez znajomych, ich lokalne parafie lub diecezje” – wyjaśnia ks. Martin Barta.

„Otrzymaliśmy setki świadectw z całego świata. Jesteśmy bardzo zadowoleni z przebiegu tegorocznej kampanii. Licznik na stronie internetowej, na której rodziny i grupy mogły się zarejestrować, zatrzymał się na poziomie 509 771″.

Akcja modlitewna „Milion dzieci modli się na różańcu” zrodziła się w Caracas w Wenezueli w 2005 r. Podczas modlitwy różańcowej grupy dzieci w przydrożnej kapliczce, kilka kobiet, które im wówczas